2020 рік був складним для всього світу, адже пандемія коронавірусу принесла абсолютно нові реалії. У Луганській області до випробувань додалися і масштабні пожежі, які забрали життя людей і залишили десятки родин без даху над головою.
Через все це багато хто відчуває велику тривогу і страх майбутнього, а когось і зовсім поглинула депресія. Важливо допомогти цим людям подолати психологічну кризу.
"Східний варіант" зібрав анонімні історії людей, які цьогоріч потрапили в ситуації, де знадобилася або може знадобитися психологічна допомога.
Коли смерть близько
За офіційною статистикою, в Луганській області станом на 15 грудня підтвердили 7 987 випадків коронавірусної хвороби, від ускладнень померли 211 осіб.
"Помер далекий родич. Він до останнього вважав, що коронавірус — це вигадка. Відчуваю безсилля і біль втрати. Особливо від того, що й інших родичів як і раніше не переконати, що потрібно бути дуже обережним".
"Не вірю в медицину"
Приводом для страху можуть стати й сумніви в якості медичних послуг, в тому, що тобі допоможуть, якщо буде критична ситуація. Луганська область не найбільш безнапасний регіон. Звідси виїхало чимало фахівців, зокрема й лікарів. У прифронтових районах ситуація може доходити до критичної.
"По телевізору міністр Степанов говорить, що медична система витримує, що на кожного пацієнта з коронавірусом виділяють десятки тисяч гривень. Але я бачу, як хворіють знайомі, як витрачають свої гроші на лікування. Як лікарі відмовляють робити тести або перевіряти легені, тому що “у вас все нормально”. Страшно не просто захворіти. Страшно хворіти в наших реаліях, коли ти думаєш: або не вистачить грошей на лікування, або лікарі не захочуть/не зможуть поставити на ноги. Та вони й самі хворіють...".
Якщо будинок — клітка
Правоохоронці області не повідомляють про різкі скачки статистики домашнього насильства у зв'язку з карантином. Але організація правозахисна організація "Ла Страда Україна" ще навесні повідомляла, що кількість звернень збільшилася мало не вдвічі. У більш ніж 80% інцидентів жертвами стають жінки.
Про один з таких випадків нам розповіли в центрі соціально-психологічних послуг.
"Запам'ятався випадок, коли мама трьох дітей після домашнього насильства лежала в стаціонарі. Після виписки ми з бригадою поліціянтів їздили до неї додому, щоб забрати речі її та дітей. Супроводжували її на поїзд і відправляли в шелтер в іншу область, де вона могла прийти в себе і вирішити, як далі їй жити".
Нищівний вогонь
Масштабні літні та осінні пожежі стали справжнім шоком для всіх жителів області. Що й казати про тих, хто за лічені години позбувся будинку, речей, накопичень. Реакції на таке можуть бути найрізноманітніші — шокові, коли люди просто мовчать, або крик і сльози.
"В одному з селищ, де сталася пожежа, жінка, яка виховує дитину з інвалідністю, просто кілька днів тихо плакала", — говорять в центрі соціально-психологічних послуг.
Група ризику
Якщо ж повернутися до теми пандемії, найбільший психологічний вплив вона справила на людей похилого віку. Вони знаходяться в групі ризику, про небезпеку захворювання саме для людей 60 багато говорять в ЗМІ, для них вводять окремі заборони.
"Зараз вже з цим якось простіше. Але навесні, коли тільки все починалося, було іноді відчуття паніки. Коли боїшся зайти в магазин, хочеться постійно мити руки по 100 разів на день. 70 років — не жарт. Навіть молоді не всі переносять нормально цю хворобу. Я намагаюся вести активний спосіб життя, але роки беруть своє".
Допомога поруч
В Україні кінець року ознаменувався новою хвилею захворюваності, новими обмеженнями, а попереду — ще один локдаун. Десятки дрібних бізнесів не витримали різноманітних заборон і закрилися. Нова "коронавірусна" реальність, яка, з одного боку, покликана рятувати життя людей, з іншого — несе почуття невизначеності, економічні кризи та безробіття. Можна сказати, що Covid-19 не щадить навіть тих, хто не заразився.
Пандемія коронавірусу впливає на психічне здоров'я мільйонів людей у світі. Це підтверджують і заяви Всесвітньої організації охорони здоров'я, і дослідження вчених. Багато людей переживають підвищену тривогу і страх, потребують психологічної допомоги, особливо це стосується так званих незахищених верств суспільства: малозабезпечених сімей, літніх людей, вимушених переселенців, багатодітних сімей, людей з інвалідністю.
Щоб допомогти людям в цей складний період, Міжнародна організація з міграції (МОМ) запустила безкоштовну гарячу лінію, де можна отримати психологічну допомогу.
Поради МОМ:
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)