20 січня - 20-й день року за Григоріанським календарем. До кінця року залишається 345 днів. У XX і XXI століттях цей день відповідає 7 січня Юліанського календаря.
У цей день у світі відзначаються Всесвітній день любителів сиру, Зимовий день зігрівання світу, Міжнародний день обізнаності про пінгвінів (ООН), Міжнародний день прийняття.
У США - День любителів сиру, День светра Білла Косбі, День ідеальної ваги для жінок, День ласощів, День кава-брейку, День діджея, День відеокамери, в Лаосі - День народної армії, в Азербайджані - День всенародної скорботи, в Кабо-Верде - День Героїв, в Іспанії - свято "Тамборрада", на Малі - День Збройних сил, в Латвії - День пам'яті захисників барикад.
ЯКЕ СЬОГОДНІ РЕЛІГІЙНЕ СВЯТО
За релігійним календарем сьогодні, 20 січня, вшановують пам'ять Івана Хрестителя. Він пророкував появу Ісуса. Іван Хреститель мешкав у пустелі, проповідував покаяння, а своє ім'я заробив тому, що хрестив Христа у Йордані.
ІМЕНИНИ: ХТО СВЯТКУЄ ДЕНЬ АНГЕЛА
У четвер, 20 січня, іменини відзначають власники таких імен: Іван, Василь, Панас, а також Опанас. Не забудьте привітати винуватців свята з Днем ангела!
ЦЕЙ ДЕНЬ В ІСТОРІЇ: МІЖНАРОДНІ СВЯТА ТА ПОДІЇ
1265 – Симон де Монфор вперше зібрав Палату громад Англійського парламенту.
1320 – вперше у Вавелі короновано польського короля. Це був Владислав I Локетек, що об'єднав державу для боротьби з Тевтонським орденом.
1633 – 68-річний італійський фізик Галілео Галілей вирушив з Флоренції до Риму, щоб постати перед судом інквізиції. 21 червня на слуханнях своєї справи він публічно відмовився від підтримки теорії про обертання Землі навколо Сонця.
1661 – Ян II Казимир надав єзуїтській колегії у Львові "гідність академії і титул університету".
1841 – британці окупували острів Гонконг.
1892 – в Олбані, штат Нью-Йорк, зіграли першу офіційну баскетбольну гру.
1915 – почалась Зимова битва в Карпатах на Східному фронті Першої світової війни.
1918 – у Києві відкрився всеукраїнський церковний собор.
1920 – поляки ліквідували автономні права та самоврядування Галичини (Галицький крайовий сейм і Крайовий виділ) і поділили Галичину на три воєводства: Львівське, Станіславівське та Тернопільське.
1921 – Великі національні збори Туреччини прийняли першу конституцію країни.
1925 – СРСР установив дипломатичні відносини з Японією, що також зобов'язалася вивести війська з Північного Сахаліну.
1943 – у Головній ставці Гітлера (у Пруссії) міністр закордонних справ Німеччини Йоахім фон Ріббентроп і посол Японії Хіроши Ошима підписали договір про економічне співробітництво, метою якого було "об'єднати весь потенціал економічного простору Європи і Східної Азії для ведення тотальної війни".
1942 – на Ванзейській конференції керівники нацистської Німеччини визначили шляхи та засоби "остаточного розв'язання єврейського питання".
1943 – у Вінніпезі (Канада) вийшов перший номер газети "Українське слово".
1945 – у Вашингтоні відбулася інаугурація Франкліна Рузвельта, обраного президентом США на четвертий термін.
1946 – Президент США Гаррі Трумен заснував Центральну розвідувальну групу, що згодом стала ЦРУ.
1946 – після відмови Національних зборів підтримати його пропозицію про фактичний перехід Франції до режиму президентської республіки Шарль де Голль, який з 1944 року очолював країну, подав у відставку з поста глави уряду.
1954 – ЦРУ завершило будівництво секретного тунелю із Західного Берліна до Східного з метою підімкнення до радянських і східнонімецьких телефонних комунікацій.
1958 – у Лондоні з'явилися перші поліцейські з радарами для визначення порушників швидкості руху на дорогах.
1961 – 44-річний демократ Джон Фіцджеральд Кеннеді, обраний 8 листопада 1960, став 35-м президентом США, наймолодшим серед своїх попередників і першим католиком на цьому посту. Кеннеді, передвиборче гасло якого було "Голосуйте за нас і ми розворушимо цю країну", з мінімальною перевагою переміг свого конкурента – колишнього віцепрезидента республіканця Річарда Ніксона.
1969 – республіканець Річард Ніксон став 37-м президентом США, змінивши на цьому посту колишнього віцепрезидента в адміністрації Джона Кеннеді демократа Ліндона Джонсона, який став президентом після вбивства Кеннеді в 1963.
1972 – розпочалася друга хвиля арештів дисидентів в Україні (перша була 1965 року).
1980 – Президент США Джиммі Картер оголосив бойкот Олімпійських ігор у Москві.
1986 – відбулася зустріч президента Франції Франсуа Міттерана і прем'єр-міністра Великої Британії Маргарет Тетчер, які підписали договір про будівництво тунелю під протокою Ла-Манш.
1990 – "чорний січень": у ніч з 19 на 20 січня за вказівкою президента СРСР Михайла Горбачова, радянська армія зі суходолу та з моря напали в Баку на беззбройних опозиціонерів, загинуло понад 150 осіб і поранено 100.
1991 – у Кримській області УРСР відбувся Всекримський референдум про відновлення Кримської АРСР, результати якого визнала Україна.
1996 – лавреат Нобелівської премії миру, лідер Організації Визволення Палестини Ясір Арафат став першим в історії палестинського народу демократично обраним лідером.
1998 – з невеликою перевагою Вацлав Гавел у другому турі виборів повторно виграв президентські вибори у Чехії.
2001 – за поданням прокуратури президент Кучма звільнив з посади Юлію Тимошенко, віцепрем'єр-міністра уряду Віктора Ющенка, звинувачену в контрабанді, підставі та приховуванні доходів.
2002 – пісня "My Sweet Lord" Джорджа Гаррісона очолила чарти – через 31 рік після першого потрапляння на вершину рейтингу.
2006 – у Темзі майже біля стін англійського парламенту був виявлений кит, який заплив туди під час припливу. На жаль, зусилля рятувальників не врятували тварину – кит не витримав всіх випробувань і помер.
2017 – 45-м президентом Сполучених Штатів став Дональд Трамп.
ХТО НАРОДИВСЯ 20 СІЧНЯ
1435 – Асікаґа Йосімаса, 8-й сьоґун сьоґунату Муроматі.
1588 – Джованні Франческо Джессі, італійський художник епохи бароко, один з найбільших майстрів болонської школи живопису першої половини XVII століття.
1699 – Антун Каніжліч, хорватський поет і історик, єзуїт.
1775 – Андре-Марі Ампер, французький фізик і математик, творець основ електродинаміки.
1855 – Ернест Шоссон, французький композитор.
1865 – Михайло Туган-Барановський, український вчений-економіст, державний і громадський діяч.
1891 – Ельман Михайло Саулович, всесвітньо відомий український і американський скрипаль-віртуоз.
Броніслав Тарашкевич
1892 – Броніслав Тарашкевич, білоруський політичний діяч, один із укладачів орфографії білоруської мови (тарашкевиці). Репресований.
1897 – Євген Маланюк, український письменник, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик, сотник Армії УНР
1906 – Аристотель Онассіс, грецький судновласник-магнат, другий чоловік Жаклін Кеннеді.
1920 – Федеріко Фелліні, видатний італійський кінорежисер ("Солодке життя", "Дорога", "Казанова Фелліні")
1930 – Базз Олдрін, американський астронавт, друга у світі людина, яка ступила на поверхню Місяця.
1931 – Девід Лі, американський фізик, Нобелівський лауреат з фізики.
1946 – Девід Лінч, американський кінорежисер ("Твін Пікс", "Малхолланд Драйв", "Загублене шосе")
1946 – Джиммі Чамберс, тринідадський музикант, вокаліст групи Londonbeat.
1948 – Натан Щаранський, радянський дисидент, захисник прав людини в СРСР, міністр уряду Ізраїлю.
1950 – Пол Стенлі, гітарист і вокаліст знаменитих KISS.
1958 – Ламас Лоренцо, американський кіноактор ("Ренегат", "Змієлов", "Погана кров").
1960 – Вільям Райт, американський геймдизайнер.
1963 – Інгеборга Дапкунайте, литовська акторка, яка знімається в різних країнах світу ("Сім років у Тибеті", "Війна", "Молодий Ганнібал")
1971 – Гері Барлоу, учасник гурту Take That.
1979 – Вілл Янг, британський виконавець, один з перших випускників "фабрики зірок" Pop Idol.
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ Й ТРАДИЦІЇ
ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ СЬОГОДНІ
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)