Остап Гункевич, юрист-аналітик ГО "Донбас-SOS": "Оскільки до 14 років відповідно зробити національний паспорт неможливо, то єдиний документ, який може їм дати право на в'їзд туди - це є закордонний паспорт. Ця вимога закордонного паспорту вона тепер для тих, хто хоче заїхати з України на ТОТ, для дітей. Будь-хто, хто хоче виїхати звідти в підконтрольну Києву Україну, то він може і без закордонного паспорту, тобто за свідоцтвом".
Дитину обов'язково повинні супроводжувати батьки або довірені особи.
Для того, щоб отримати закордонний паспорт, необхідно по-перше виїхати на підконтрольну територію та подати документи до Державної міграційної служби. А там отримати спеціальний документ, підтверджуючий, що дані на отримання паспорту були подані.
Сергій Лозінський, начальник штабу Донецького прикордонного загону: "На виїзд вони нам мають представити цю довідку з міграційної служби про те, що вони звернулися з цим питанням до відповідного органу і те, що документи їхні знаходяться на оформленні. Там в цій довідці зазначається, що потрібно о такій то годині прибути знов для отримання цього паспорту, і ми на основі цієї довідки, вона є формалізована, є фотокартка, печатка. І на основі цієї довідки ми заносимо її в базу даних".
Оформлення закордонного паспорту проходить у міграційній службі або ЦНАПі за стандартною процедурою. При цьому присутність дітей до 12 років не обов'язкова.
Вікторія Сечкіна, начальниця відділу оформлення документів № 2 ГУ ДМС в Донецькій області: "Фотографію 10 на 15, обов'язкові платежі і документ подає один з батьків. З 12 років вже дитина повинна бути присутня. До 14 років оформлюємо по свідоцтву про народження, післ 14 років необхідна ID-картка. До 16 років видаємо загранпаспорт на 4 роки, після 16 - на 10 років".
Записатись до електронної черги можна на сайті Державної міграційної служби. Ця послуга платна - протягом 20 робочих днів - 682 гривні, терміново (за тиждень) - 1034 гривні.
Експерти кажуть, нові правила перш за все задля безпеки дітей.
Остап Гункевич, юрист-аналітик ГО "Донбас-SOS": "Ускладнюється виїзд на ті території, де немає української влади, ніби держава відповідає за дітей і вона не може дозволити, щоб їх вивозили туди, запобігати нелегальним перевозкам чи там торгівлі дітьми і тд. Вони це так пояснюють і в цьому є певна логіка".
Якщо дитина народилась на тимчасово окупованій території та ще не отримала свідоцтво про народження українського зразка, її можуть пропустити за документами так званих ДНР або ЛНР.
Нова постанова щодо перетину лінії розмежування вступить в силу з 29 жовтня.