Христина із сім'єю мешкає на вулиці Пилипа Орлика. Скаржиться, що не може із півторарічним сином подихати влітку свіжим повітрям.
"Ось за цим будинком, куди виходять наші вікна, там постійно у вечірній час щось палять. І весь цей дим розповсюджується до нас - у вікна, у нашу квартиру. Нас це непокоїть. Але ми зрозуміти не можемо, звідки воно димить. Гар, щось палять. Ось як листя чи побутові відходи якісь палять", Христина, мешканка б. 97 на вул. Пилипа Орлика .
Від такого явища місцеві страждають протягом всього літа. Раніше такого не було - додає сусідка Христини Олена.
"Прокидаєшся вночі від того, що гар по всіх кімнатах. Доводиться зачиняти всі вікна. І так майже кожну ніч", - Олена, мешканка б. 97 на вул. Пилипа Орлика.
Ось така картина відкривається при зйомці з квадрокоптера. Політ пристрою здійснював у вечірній час над базами вдовж Запорізького шосе депутат міської ради Максим Бородін. Та потім особисто виявив там вугільне виробництво. Ми також поїхали його розшукати. Знайти вдалося не одразу, хоча сховати його ніхто не намагався.
"Сморід стоїть неймовірний. Ще влітку жарко. Дихати взагалі нема чим. Люди? Хтось є відповідальний за це вогнище?", - Вікторія Гребенюк, кореспондентка.
Працівники цього виробництва вийшли до нас. Від інтерв'ю відмовилися, але дозвільні документи показали.
Згідно документа департамент екології та природних ресурсів дозволив вказаній фізичній особі викидати в атмосферу забруднюючі речовини майже 3 місяці тому. Але власниця розташованої поряд фруктової бази розповіла, що вже давно незадоволена таким сусідством.
"Це межа міста. Питання - як могли видати? Ми до поліції не зверталися. Думали, що домовимося. Але нічого не змінюється. Це не моя компетенція, правильно? Наша компетенція була подати сигнал.
- Скільки вони тут вже виробляють вугілля? -
2 года роки - це я точно знаю.
- А ви скільки тут базу тримаєте?
- Рік я тут працюю. Ось їде директор на машині.
- Директор цього виробництва?
- Абсолютно вірно", - Елла, власниця фруктової бази.
Керівник вугільного виробництва, в свою чергу, вважає, що не створює проблем для інших підприємців та мешканців 23-го мікрорайону.
"- Як може гар долітати? Я не знаю навіть. Ніколи ніхто не скаржився. Самі подивіться. Який тут гар? В мене є документи від департаменту екології. Ось дивіться, це що - дим?
- У вас завжди такий маленький дим? -
Так.
- У нас є відео з квадрокоптеру. Трохи інша ситуація.
- То може не в нас диміло?
- Це не ваша база?
- Ні", - Валерій Будник, керівник вугільного виробництва.
Валерій додає, що більше диму ніж під час приїзду нашої знімальної групи може йти, коли в діжки підкидуються дрова. Їх, до речі, він закупає в Приазовському лісництві. Та запевняє, що всі перевірки пройшов.
"Коли дозволи отримували, потім прокуратура нас теж перевіряла, поліція. Все нормально, сказали, працюйте. Дали документи всі.
- Два місяці?
- Так", - Валерій Будник, керівник вугільного виробництва.
Ще на початку березня цього року на гарячу лінію міськради надходило звернення від мешканців щодо задимлення. Тоді на місце виїжджала комісія з представників місцевої влади та обласної екоінспекції.
"Керівник підтвердив, що в нього відсутній на момент відвідування комісією дозвільних документів на викиди. У складі комісії були представники екологічної інспекції, вони взяли цей об'єкт в обробку", - Ваагн Мнацаканян, начальник управління з питань екології.
Щодо контролю за викидами ми надіслали запит в обласний департамент екології та природних ресурсів. Адже саме це відомство давало дозвіл підприємцю. На момент підготовки сюжету до ефіру відповіді не отримали. А за словами Максима Бородіна, на сьогоднішній день на території Луганської та Донецької області діє мораторій на перевірки приватних підприємств.
"З цим потрібно щось негайно робити - відміняти цей мораторій. Але не просто відмінити, а прописати разом з тотальною реформою інспекції зробити такі вимоги для інспекторів, щоб вони як на сьогодні патрульні поліцейські мали нагрудні бодікамери, щоб весь процес фіксувався", - Максим Бородін, депутат міської ради.