Колядування – це улюблене заняття дітей. Колядують ввечері, 6 січня, а вже зранку 7 січня Різдво, співають різдвяні пісні. Щоб колядувати, потрібно зібрати вертеп з мінімум трьох людей. Це можуть бути як дівчатка, так і хлопчики, дорослі. Голова колядників – звіздар, людина, яка йде першою і несе зірку.
Наступним за старшинством йде дзвонар. Його обов'язок – нести великий дзвіночок і оповіщати людей дзвоном про те, що йдуть колядники. Третім важливим колядникам є мехоноша. Мехоноші потрібно обов'язково запам'ятати, що подарунки господарі повинні класти відразу в мішок, а не передавати в руки, бо так правильно за звичаєм. Власне, звідси і відбуваються головні атрибути для колядування – зірка, дзвіночок і мішок для гостинців.
Сьогодні не так часто збираються вертепи і досить просто вивчити колядки. Більшість дають гроші, хоча правильно давати солодощі і пряники.
Дуже часто люди плутають колядки і щедрівки та коли потрібно колядувати, а коли – щедрувати. Щедрувати потрібно 13 січня ввечері – це напередодні Старого Нового року. Цей вечір ще називають Щедрим, звідси і назва – щедрувати.
Традиційно, щедрувальники ходять по домівках і вітають всіх з наступаючим святом, співають щедрівки, бажають благополуччя і щастя, здоров'я і процвітання. Люди накривають багаті столи, з м'ясом і салом, а головною стравою вважалася щедра кутя. Готувати потрібно пироги, млинці, вареники і, звичайно ж, гостинці для щедрувальників. З давніх часів вважалося, що після заходу сонця починала пустувати нечиста сила. Тому щедрівки були своєрідним захистом будинку і господарів від нечисті.
Посівають вранці Старого Нового року – 14 січня. За переказами, саме хлопчики-посівальники ходять вранці по домівках, засипаючи їх зерном. При цьому вони співають пісні-посівалки. Кажуть, що першим на Старий Новий рік додому повинен зайти чоловік – тоді буде і хороший урожай, і худоба здоровою, і в будинку лад. Всім засівальникам прийнято давати гроші. Вважається, що зерно, яким посівають, не можна вимітати до заходу сонця.
Зараз же вік посівальників не важливий, це може бути як хлопчик, так і чоловік в роках. Як правильно посівати – все дуже просто: потрібно заздалегідь приготувати зерно (пшениця, жито, ячмінь або гречка), не можна посівати голими руками (посівальники обов'язково повинні бути в теплих рукавицях), чим раніше прийде перший посівальник, тим більше щастя, удачі і благополуччя принесе він в будинок.
Інформує :
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)