В Маріуполі закупили китайські медичні костюми для лікарів, які в декілька разів дорожчі за вітчизняні аналоги. Через спрощену тендерну систему обрали постачальника. Він відповідає заявленим стандартам, але продає одноразові костюми за 800 гривень кожен. Скільки грошей на це витратили з міського бюджету, наскільки вистачить засобів захисту та чи дійсно вони кращі за українські аналоги? Розбирався Ренат Шевцов.
В Маріуполі придбали китайські медичні костюми для захисту від коронавірусу в чотири рази дорожчі за вітчизняні. Закупки провели через спрощений тендер. Договір підписаний, кошти вже перераховані з міського бюджету, а одноразові комбінезони почали поставляти в медзаклади. Один комбінезон для міської лікарні швидкої медичної допомоги обійшовся у майже 800 гривень.
Олена Шаповал, завідувач інфекційного відділення ЛШМД: "Ось це приклад одного з видів костюмів. Це хороший костюм. Мені, наприклад, як лікарю котрий в ньому працює, подобається. Ось. Складається він, бачите капюшон, комбінезон, усе щільно. Він достатньо просторий, тому його легко зняти. А в усьому світу, є статистика, що медики інфікуються при знятті захисної одежі".
В лікарню закупили більше тисячи костюмів. Один такий комбінезон використовують 2-3 години, а після дезінфекції - утилізують. Один лікар може перевдягатися декілька разів за зміну.
Олена Шаповал, завідувач інфекційного відділення ЛШМД: "ЛІкарня наша забезпечена захисними костюмами в повному обсязі. У нас їх достатньо. Ми їх використовуємо стільки, скільки треба для роботи".
На сайті "Прозоро" вдалося знайти слід закупівель. Маріупольська лікарня № 4, де також приймають хворих на коронавірус, витратила більше 700 з половиною тисяч гривень і придбала 956 костюмів. Лікарня швидкої медичної допомоги провела тендер на понад 1100 захисних костюмів. Загальна вартість - більше 900 тисяч. Закупівлями займалося тендерне управління міськради. А обидві лікарні, як з'ясувалося, уклали дОговори з одним постачальником - "Епіцентр К". Ми написали офіційний запит до тендерного управління, щоб дізнатись: якими критеріями оперувала міська влада.
До речі, це вже не перший випадок в Україні, коли китайський захист купують за вартістю, дорожчу за вітчизняний. Наприкінці квітня відбувся скандал з закупівлями МОЗ України. Тоді в державному тендері перемогло українське підприємство, що пропонувало ціну в 242 грн за костюм. Тоді МОЗ України провело другий тендер, додавши пункт про обов'язкову сертифікацію певного ДСТУ, а саме зазначили необхідний бар'єрний захист від інфекційних агентів. В другому тендері перемогла фірма - постачальник китайських костюмів. Розголос про такий вибір МОЗ, розпочали депутати ВР від партії "Голос".
"В той час як в Україні катастрофічно не вистачає медичного захисту, в МОЗі дерибанять десятки мільйонів на закупівлі костюмів. 245 грн - ціна українського виробника для державного підприємства. 300 грн - ціна, за якою купують міжнародні організації за всіма найвищими міжнародними стандартами. 488 грн - ціна, за якою купує МОЗ китайські костюми".
Також на сполох забив колишній директор Центру громадського здоров'я МОЗ України Володимир Купріта.
"Китайські, українські чи німецькі костюми, які постачаються державою, волонтерами чи донорами(якщо вони не ізоляційні), пропускають віруси. Маячня щодо відповідності стандарту EN 14126 не має жодного сенсу стосовно вірусних інфекцій".
Чому міська влада обрала костюми одноразового використання за майже 800 гривень, дізнаємося з офіційної відповіді.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)