Віктор Зінов'єв, переселенець: "Так як переселенці масово відмовляються від кредитної лінії, вони вирішили цю лінію закрити повністю. Я говорю, але ми то не відмовляємося. А вони - це нас не хвилюють, ваша дружина повинна написати заяву. І співробітник банку, і завідувачка наполягали на тому, що є розпорядження. Мені дівчинка через скло, на відстані в метр попсувала листом А4 чимось написаним ".
Так Віктор Зинов'єв, каже відреагували у відділенні Ощадбанку на їх із дружиною скаргу. Родина переселенців із Луганщини не могла зняти в банкоматі пенсію. А вже від співробітників установи, з'ясували - начебто картку заблокували через вимогу закрити кредитну лінію.
Віктор Зінов'єв, переселенець: "Нам ця кредитна лінія життєво необхідна. Коли ми живемо тільки на 2 пенсії, ми повинні оплачувати щомісяця оренду квартири і комунальні платежі, інакше нас господар просто вижене з квартири. І тут у нас насупалі чорні дні".
Віктор навіть звернувся до поліції із заявою про неправомірність співробітників банку. Рахунок переселенців за два дні розблокували. Втім навіть за 4 дні із моменту написання заяви - із поліції не зателефонували, а провадження не відкрили.
І не відкриють - заявили в поліція на сьому добу.
Мирослава Попова, речниця Центрального відділу поліції: "Відносини які склалися між чоловіком та представниками банку є цивільно-правовими. Регулюються вони Цивільним Кодексом України. Звернення цього чоловіка було розглянуто дільничними офіцерами Кальміуського відділення поліції в порядку ЗУ про звернення громадян. В ході перевірки підстав для внесення даного факту до єдиного реєстру досудових розслідувань вбачено не було. Якщо даний громадянин не згоден із рішенням - він може оскаржити його у судовому поряку".
Керівниця відділення коментувати ситуацію відмовилась. В прес-службі банку пояснили, переселенців обслуговують за окремим тарифним пакетом, а кредитування на теперішній час проводять за іншим продуктом. Тому інформують про появу нововведень. Конкретну ситуацію, кажуть - врегулювали: "Кредитування внутрішньо переміщених осіб здійснюється згідно нормативних документів банку, жодних обмежень не встановлено. В разі відмови клієнта від кредитування за новим продуктом, умови кредитування залишаються без змін. В наведеному випадку клієнту принесли вибачення за доставлені незручності".
Зі схожими проблемами переселенці стикаються ледь не щоденно, кажуть експерти з правових відносин. І це стосується не тільки виплат. Тимчасово переміщені особи досі не мають права голосувати на місцевих виборах, а незабаром діти перетинатимуть лінію розмежування виключно за ID карткою чи закордонним паспортом.
Олена Лунева, менеджер з адвокації Центру інформації про права людини: "Це могло б бути хорошим нововведенням, якби уряд потурбувався, щоб для дітей, які виїжджають з окупованих території, якщо вже таке обмеження введено - ці паспорти надавалися безкоштовно або хоча б за собівартість бланка паспорта. І друге були якісь центри тільки для переселенців , де видають паспорти".
Марія Красненко, юристка громадського холдингу "Група впливу": "Голосувати для того, щоб вибрати в парламент внутрішньо переміщені особи можуть. А ось щодо включення до місцевих громади - тут питання залишається відкритим. Але зараз ми очікуємо прийняття нового виборчого кодексу, який також вплине на найбільш обговорювані питання останніх місяців. Це питання проведення виборів на Донеччині".
Глобальним залишається питання невиплат пенсій мешканцям окупованних територій.
Михайло Фоменко, юрист “Донбас SOS”: "На даний момент існує величезна задолжность по пенсіях для жителів окупованих територій. Станом на 18-й рік це було більше 60 мільярдів гривень. І ми повинні розуміти, що рано чи пізно виникне той момент, коли нам доведеться все одно, як державі Україна забезпечити виплату цих пенсій. і чим довше це тягнеться, чим довше Україна не бере на себе відповідальність і не розробляє необхідний порядок, тим складніше буде вирішити це питання потім. Так як сума буде тільки збільшуватися ".
Численні проблеми переселенців і мешканців ОРДЛО правники кажуть, регулярно доносять до відома уряду. Втім їх вирішення - питання не лише часу, а й політичної волі.