Конференція керівників країни на чолі з Президентом Володимиром Зеленським:
- За грудень місяць люди яку платіжку отримають?
- Високу.
- Що таке "високу?" Вище, ніж минулого року?
- Таку саме, як минулого року. А ми їм обіцяли, що вона...
- То вона не виросла?
- Так вона ж не знизилась? Що нам, що вона не виросла?
- За газ знизилось. А за опалення - ні.
- Люди повинні отримати платіжку за грудень місяць, і там повинні бути вже знижені.
Але ж на грудень Нафтогаз встановив такі ж ціни, як були й в листопаді. Принаймні для промислових споживачів. А саме - в районі 7 гривень 75 копійок за кубометр (7 775, 60 грн. / 1000 куб. м).
А от населенню на опалювальний період пропонують долучитися до програми "Гарантована ціна на газ". За рішенням Уряду, він також коштуватиме близько 8 гривень. Вартість зберігатиметься протягом всього опалювального періоду. Незалежно від можливих змін на ринку.
Олексій Гончарук, прем'єр-міністр України: "На цю зиму ми захистили споживача від того, щоб тариф зріс. Це вже сильно. Тому що він традиційно зростає. Вже не буде зростати".
Але якою ціна буде на ринку - наразі точно невідомо. Разом із 2019 роком закінчується контракт між Україною та Росією на поставку звідти газу та його транзит до Європи. Хоча за фактом з листопада 2015 року Україна не закупає паливо у Росії. Його імпорт здійснюється з Європи. Наразі Російська Федерація пропонує продовжити існуючий контракт або скласти новий з наступного року.
Олексій Гончарук, прем'єр-міністр України: "Ми будемо робити все від нас залежне для того, щоб максимально швидко отримати довгостроковий контракт на транзит газу через територію України з РФ до ЄС на максимально вигідних для України і українців умовах. Якими будуть складові цього контракту, ми будемо бачити коли перемовини завершаться".
Міністр енергетики України Олексій Оржель вважає вигідними для України умовами - європейський індикатор ціни. Тобто якщо вартість газу в Європі знижуватиметься, то автоматично для нашої країни він теж стане дешевшим. Україна має намір укласти довгостроковий договір - транспортувати 60 млрд кубометрів газу щорічно. Росія зі свого боку хоче домовитися поки лише на рік та скасувати претензії обох сторін в Стокгольмському арбітражі. А саме - забути про 3 млрд доларів боргу Газпрому за недостатній об'єм транзиту.
Олексій Оржель, міністр енергетики та захисту довкілля України: "Пропозиція, яка зараз отримана, вона є неприйнятною для України. Зважаючи на те, що треба відмовитись від арбітражів та підписати договорі лише на 1 рік на користування українською газотранспортної системи. Це є відверто неприйнятним. Я сподіваюсь, що ми знайдемо можливість конструктивного діалогу".
Росія висувала пропозиції Україні про прямі поставки газу за ціною на 25 % нижче від риночної. Але очільник "Нафтогазу" Андрій Коболєв не надто оптимістичний до цієї пропозиції:
"- у 2013 році, коли у нас була знижка «за флот в Криму» і ми купували газ майже виключно у Газпрому, на транзиті ми заробили 3 мільярди доларів, а за імпортований газ заплатили Росії більше 5 мільярдів.
- у 2018 році, коли ми вже перейшли від «дешевого» російського газу на «дорогий» європейський і не мали жодних політичних знижок, на транзиті заробили 2,7 мільярди доларів, а на закупівлю витратили 2,1 мільярди".
На брифінгу Олексій Оржель заявив: Україна готова закупати газ у Росії за європейськими цінами без знижки. А також прямі поставки повинні розглядатися невід'ємно від компенсації боргу Газпрому, визачених міжнародним арбітражем.
Володимир Зеленський, Президент України: "Ми працюємо над тим, щоб цієї зими були знижені платіжки за опалення. Це дуже важливо. Також знайшли цікаве рішення, яке дозволить наступної зими зменшити тарифи на тепло майже на половину. Це буде дійсно окрема програма. Ми готуємо цю інформацію. Готуємо етапи - що буде зроблено, які кошти будуть виділені. Але це точно буде не за ваші кошти".