Це околиці Сартани. Тут, у балці Грековатій, десятки років як на дріжджах росте шлакова гора. Її площа більше 100 гектарів. Цілодобово курсують машини, навантажені відходами виробництва металургійних підприємств. Зараз тут вже близько 56 мільйонів тон шлаку. Місцеві жителі цим незадоволені. Кажуть, екологія в селищі погана.
"Треба прибирати та закривати все. Екологія в нас в Сартані дуже підкачала. Треба закривати".
"Нічого хорошого. Атомна бомба під боком".
"Люди хворіють, майже вся вулиця від раку померла. Якщо їдеш повз, бачиш постійно, що щось везуть. Вони ж не звідси везуть".
"Скільки шкоди вона приносить людям, дихати нема чим".
Пил - це лише один зі шкідливих впливів близькості шлакової гори. Так, напередодні розпочалось розслідування щодо забруднення значних територій біля Сартани. Правоохоронці встановили, що шкідливі хімічні речовини потрапляють у землю, грунтові води та водоймища, що впадають у Кальміус, який у свою чергу виходить в Азовське море. І посадові особи металургійного комбінату умисно занижують дані щодо викидів.
Крім того, через суд правоохоронці отримали тимчасовий доступ до документації та переписок Азовської морської екологічної інспекції. В ухвалі суду вказано, що контролюючий орган не реагував на порушення екологічної безпеки. Та в інспекції кажуть, все через мораторій на проведення планових та позапланових перевірок.
Віталій Прутков, начальник відділу державного екологічного нагляду земельних ресурсів: "За вказаний період обставин для проведення позапланових заходів державного нагляду контролю, тобто перевірки шлакового відвалу, в інспекції не виникало. Звернень не надходило. Тому провести перевірку підприємства з цих питань у нас законних підстав не було".
Перевірка потребує підстав - обгрунтованого звернення від мешканців.
Віталій Прутков, начальник відділу державного екологічного нагляду земельних ресурсів: "Це звернення ми розглядаємо, що є обставини для проведення перевірки, направляємо в Державну екоінспекцію України, вона в подальшому направляє в Міністерство екології та ресурсів, яке дає згоду на проведення перевірки".
Ми направили інформаційні запити до прокуратури та поліції, щоб дізнатись - чи були звернення від жителів та з якої причини було ініційоване розслідування. Адже за даними слідства, вже визначена сума екологічної шкоди шлакової гори в Сартані - це майже 775 мільйонів гривень.
Але ж відходи підприємств можуть наносити не тільки шкоду, а й стати прибутковим бізнесом. За кордоном шлак переробляють та дають йому друге життя: виготовляють будівельні матеріали або дорожнє покриття. В Європейському союзі проводяться спеціальні наукові дослідження, щоб зробити ці відходи чистішими. Там більш жорстке законодавство, тому зберігання та складування шлаку для підприємств створює додаткові ризики та витрати.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден