«Лєго використовуємо на уроці математики, української мови, коли проводимо ранкове коло, для розвитку пам'яті, уваги і т. д.», - Людмила Парфілова, керівниця 1 класу ЗОШ № 10.
Зараз Лєго використовуєтсья як навчальний матеріал у перших класах нової української школи. Як правильно його використовувати - Людмила Парфілова вчила на спеціальних курсах, які проходила разом з іншими вчителями цього літа. Нових методичних матеріалів, з якими треба вчитися працювати, багато.
![]()
Людмила Парфілова працює вчителькою навчальних класів 35 років. Але з цього року зіткнулася із зовсім новими підходами до викладання. Каже, сприйняла їх з легкістю.
![]()
«У нас були і курси, і тренінги. Нас вчили як працювати з дітьми в формі тренінгу. Я вже з 2004-2005 року так працюю. У мене були «Корисні звички» та «Вчимося жити разом» в формі тренінгу. А зараз кожен день таке», - Людмила Парфілова, керівниця 1 класу ЗОШ № 10.
Застосовує нові методи викладання і вчителька 4-го класу Валентина Грушко, хоч офіційно порине в нову українську школу разом з першачками тільки наступного року.
![]()
«Коли з'явився новий стандарт, і на «EdEra» - новий курс навчання вчителів, нам видали дуже багато цікавих і корисних підказок, які ми почали впроваджувати в 3 класі, 4 - хто в якому класі працював. Для того, щоб підійти до 1 класу нової школи з певним багажом знань», - Валентина Грушко, керівниця 4 класу ЗОШ № 10.
Валентину Грушко називають «живчиком» педколективу 10-ї школи. Майже весь вільний час вона витрачає на проходження різноманітних онлайн-курсів. А потім - усучаснює свою роботу та ділиться отриманими знаннями з колегами. Валентина викладає у початкових класах майже 30 років. Та прийдешню реформу освіти сприйняла як виклик.
![]()
«Як-то зараз дуже багато говорять, що вчителі старі не зміняться. Я подумала «ну що ж я вже стара? я не змінюсь?». Але потім я подумала «та я ж міняюсь кожного дня». Змінюються діти, змінюємося і ми. Я впевнена, що нова українська школа - це зовсім не страшно. Це цікаво», - Валентина Грушко, керівниця 4 класу ЗОШ № 10.
![]()
Щоб контролювати освітній процес в новій українській школі, потрібно і самій все про нього знати - вважає директорка школи № 10 Наталя Зьома. Тому вона проходить курси і для вчителів, і для директорів. Та якщо за минулою системою потрібно було проходити атестацію та підвищувати кваліфікацію раз на 5 років, то тепер - щорічно. Окрім цього, приймають участь у вебінарах та тренінгах.
«Всі директори Маріуполя взяли участь у проведенні цих тренінгів та семінарів. Це і нормативно-правова база, і нові документи, правила внутрішнього розпорядку, інклюзивна освіта. Тобто директори навчались - як та за якими принципами працювати в новій українській школі», - Наталя Зьома, директорка ЗОШ № 10.
Наталя Зьома і сама нерідко проводить тренінги для колег. Як і директорка школи № 36 Руслана Карнаушенко. Окрім цієї посади, вона також нещодавно стала супервізором. Це людина, яка допомагає іншим вчителям працювати ефективно та сучасно. Проводить консультації та тренінги. Всього в Маріуполі 10 тренерів.
![]()
«Ми провели тренінги з компетентного навчання. Особливу увагу приділяли предмету «Я досліждую світ», тому що це новий предмет. Він охоплює 7 галузей освіти», - Руслана Карнаушенко, директорка КЗ «Початкова школа № 36».
36 школа має ще одного тренера для вчителів, але більш вузького профілю. А саме - заступниця директора Валентина Кириченко наразі є також регіональним тренером з впровадження курсу «Навички активного громадянства».
«Цей курс передбачає розвиток активності, який допоможе дітям бути більш компетентними в житті. Для того, щоб вони мали навички активних громадян, безпечного життя. Курс розрахований на учнів 5-11 класів. Але самі вчителі повинні вміти адаптувати матеріал для дітей певного віку», - Валентина Кириченко, заступниця директора КЗ «Початкова школа № 36».
Насамперед маріупольські педагоги проходять навчання в Донецькому інституті післядипломної освіти. Отримавши там знання, тренери проводять для колег тренінги, як правило, на базі опорних шкіл.
Ще в нашому місті відчинив свої двері центр розвитку дітей, молоді та педагогів, де також планується проведення семінарів та майстер-класів для працівників освіти. Організацією займається міський методично-консалтинговий центр.
«Сертифікація проводиться по всій країні. В минулому році заплановано було 1000 осіб. Але пройшло сертифікацію трошки більше 800. В цьому році процес вже запустився. Трішки змінені терміни і формат. Але на базі м. Маріуполь, як і на базі будь-якого міста, в режимі онлайн педагоги можуть пройти сертифікацію», - Ірина Святченко, директорка КУ «Методично-консалтинговий центр».
Кожен вчитель, який працює в початкових класах, повинен пройти сертифікацію. А викладачі старших учнів наразі активно долучаються до переформатування старої системи у нову українську школу. Таким чином, до 2027 року всі ступені навчання планують перевести на новий сучасний рівень.
Автор: Вікторія Гребенюк
Відеооператор: Андрій Бабкін
Режисер монтажу: Ілля Оверчук