Дмитро Сєлін, власник 2 паїв: "Тут мільйонів ми ніколи не заробимо, ми і не прагнемо цього. Ну на проживання заробляємо. Це наше підмога сімейне".
Дмитро Сєлін, власник 2 паїв: "Хто хоче на ній працювати, той і буде працювати далі, той не продасть. А у людей є безліч різних моментів: комусь потрібні гроші для дітей, комусь на лікування, а хтось не хоче займатися цією справою. Ті - продадуть її і так ".Так само продавати свої 120 гектарів не збирається, місцевий фермер Віктор Кириленко. Серед паїв – власні, ті, що отримав у спадок від батьків і родичів, що виїхали закордон.
Віктор Кириленко, фермер: "Я ще молода людина, сам обробляю свою землю. Чого я буду її продавати? Ну ось продам я пай землі, ну куди я поїду? У місто? Ну сторожем я десь влаштуюсь, але я ж за ці гроші навіть квартиру не куплю."
Віктор Кириленко, фермер: "У фермера грошиків не вистачає купити паї. Хтось так скупить, а потім добре перепродасть. Що не зрозуміло, для чого це робиться? Чи не для сільського жителя. Куплять за безцінь, а потім - прийде час, приймуть закон про можливість продавати її за кордон, закордонним товаришам. І все ".
Віктор Пахніц, фермер: "Дрібні сільгоспвиробники не зможуть купувати землю, якщо пайовики будуть її продавати. Ніяк. Ну, 2-3 паю, 4 - не більше. Дуже багато буде скорочено людей, я гарантую. Як і на сьогодні мільйони людей за кордоном шукають собі заробіток - подвоїться кількість цих людей. Впаде соціальна сфера, школи будуть закриватися ".
Віктор Пахніц, фермер: "Мораторій дав можливість стабільності, немає переділу землі. Таке складається враження, що буде як з промисловістю. 5-10 сімей володіють промисловістю, я так думаю так трапиться і в сільському господарстві".Бачить плюси в реформі - інший мешканець Дем'янівки, керівник агропідприємства на 1500 гектарах Олександр Чорний.
Олександр Чорний, керує агропідприємством: "Ринок землі, якщо його відкриють по-справжньому призведе тільки до розвитку сільського господарства в Україні. Землю треба любити і плекати, а любити і плекати її може тільки господар землі".
Олександр Чорний, керує агропідприємством: "Без іноземних технологій ззовні Україна розвиватися не буде. І не завадило б привезти сюди фермерів, щоб навчили працювати на землі декого".У чому фермери одностайні, то це в тому, що право власності, яке закріплено Конституцією Україні, не має обмежуватися.
Віктор Кириленко, фермер: "Будь-які бабусі хоч продадуть ті землі. Деяким по 80 і 90 років, що вони з землею робити будуть?"З 2001 року, коли мораторій ввели вперше - мали можливість лише здавати. Зараз за рік оренди паю землі на Донеччині аграрії платять близько 17 тисяч гривень. Передача полів на 49 років - коштує близько 200 тисяч. Та після відкриття ринку - ціни зростуть, прогнозують експерти. Ліна Доценко - знається на аграрному консалтингу, працює між Україною та Америкою. Вважає, що пайщики одночасно продавати ділянки не стануть і ризику, що їх масово куплятимуть холдинги - не існує.
Ліна Доценко, міжнародний експерт в галузі агропромисловості: "Такого ніде не відбувається. У США немає якогось локального або іноземного холдингу, який скупив би все землі. І в Європі - велика кількість фермерів. Коли починає скуповувати одна компанія, йде зростання ціни, відповідно є якась оптимальна ціна, понад якої цієї компанії не вигідно купувати потім землю ".У реформи одні переваги, переконують у владі області.
Артем Чаган, директор Департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин облдержадміністрації: "Я тут тільки плюси бачу. Це буде сприяти агропромисловому комплексу області, малі та середні фермерства зможуть більш впевнено планувати свою діяльність, мається на увазі закладка багаторічних насаджень на своїй землі, якщо людина викупила; дотримуватись сівозмін замість вирощування технічних культур".
Артем Чаган, директор Департаменту агропромислового розвитку та земельних відносин облдержадміністрації: "Покладено функції впровадження земельної реформи. Тобто у нас створено структурний підрозділ із реалізації земельної реформи та комунікації з громадськістю. Тобто ми маємо почути і донести до кожного пайщика, кожного орендаря, фермера, все, що приймається".За словами чиновника, переваги на купівлю земель отримають саме фермери, які їх орендують. І їм готові надати підтримку у вигляді кредитів з компенсацією ставки.
Ліна Доценко, міжнародний експерт в галузі агропромисловості: "Наявність ринку землі гарантує дуже серйозний стрибок в економічному розвитку країни в цілому. Це дає дуже багато інвестиційних можливостей. Це необхідно для нормального, цивілізованого розвитку економіки і це ми можемо спостерігати на прикладі будь-якої країни, яка пішла цивілізованим шляхом розвитку".До 2019-го року, коли в першому читанні проголосували законопроєкт, спробу відкрити ринок землі робили у 2011. Та «обіцяти не значить женитись». Великі холдинги, сільські фермери і політики. В розгойдуванні атракціону під назвою "ринок української землі" впродовж років брали участь всі. Хтось - бо вигідно працювати за умов мораторію і мізерної орендної плати, за мірками США та Європи. Дехто - через недовіру до влади та щирі побоювання - втратити, принаймні що є на сьогодні. Треті - задля піару.
Ліна Доценко, міжнародний експерт в галузі агропромисловості: "Як тільки лідери партій побачили, що противитись зняттю мораторію - це популярно і це може підняти їх рейтинг, ця тема одразу ж була розкручена. Якби вони бачили, що їх рейтинг можна підняти, виступаючи за зняття мораторію, вони б виступали за нього. В цьому випадку партії турбуються нема про добробут країни і фермерів, а про свій рейтинг ".Чи не станеться у верхівці влади чергової спроби повернути мораторій, ніхто сьогодні прогнозувати не може. Але точно зрозуміло, в разі, якщо реформа запрацює, справжній економічний ефект українці мають відчути не менш, ніж за 7 років.
Цей сайт використовує cookies, як власні, так і від третіх осіб. Використовуючи цей сайт, ви даєте згоду на використання cookies
Я згоден (на)