«Раніше я платита за світло. Стояла у чергах. А зараз нічого не плачу», - Ольга Данилова, користується сонячними батареями.
Ольга Володимирівна на 80-му році життя перестала платити за електроенергію, тому що має підприємливого онука. Він слідкує за новими тенденціями та рік тому встановив у будинку бабусі сонячні батареї.
![]()
«Я поїхав в Днепр, купив собі першу патію - 10 панелей. Зрозумів, що зворотнього шляху немає. Зробили конструкцію, закріпили на арці», - Олексій, встановив сонячні батареї.
Зараз у хазяюванні Олексія 70 панелей, які всі разом виробляють 1600 ватт. Розповідає, як все влаштовано. Серцем сонячної станції є інвертор.
«Перероблює електрику з постійного струму у змінний. Він уходить в загальну електромережу. В місяць виробляє близько 2 тисяч кВт», - Олексій, встановив сонячні батареї.
За словами Олексія, в похмуру погоду потужність станції падає до 2 кВт на годину. Але цього цілком вистачає, щоб ввімкнути, наприклад, кондиціонер. А ось з настанням ночі робота сонячних батарей закінчується.
«Коли сонця немає чи вночі ми споживаємо електрику з загальної мережі», - Олексій, встановив сонячні батареї.
Сонячні панелі працюють не тільки на електроприлади бабусі Олексія. Надлишком розпоряджається енергетична компанія.
![]()
«Тут встановлений двосторонній лічильник, що рахує електрику в обох напрямках. Показує, скільки я вжив електроенергії та передає на комп’ютери ДТЕК», - Олексій, встановив сонячні батареї.
Олексій оформив «Зелений тариф». Згідно з ним держава закупає електроенергію за більш високою ціною у підприємств або приватних осіб, які використовують альтернативні джерела енергії.
«Для тих, хто уклав договорі у 2018 році, діє тариф 0,18 євроцентів. Це 5,5 грн. Я отримую на картку 10 тисяч грн.», - Олексій, встановив сонячні батареї.
«Клієнт приходить до нас, надає з раніше отриманими документами документ про право на власність будинку, де розміщена генеруюча електроустановка, однолінійні схеми, довідку про відкриття банківського рахунку та паспорт обладнання. Протягом 3 днів ми розглядаємо ці документі та складаємо договір із клієнтом», - Ольга Черномашинцева, керівниця департаменту з продажів ДЕП.
Договір оформлюється безкоштовно. Із цим проблем не було - розповідає Олексій. Але перед тим, як його укласти, треба звернутися у компанію систем розподілу - скласти паспорт точки обліку та зробити посилення електроліній. Ось із цим довелося помучитися - пригадує Олексій.
![]()
«Коли я прийшов у відділ посилення ліній, почалось із натяків типу це буде нескоро. Я все одно заплатив 17 тисяч гривень – це офіційно з чеком ДТЕК», - Олексій, встановив сонячні батареї.
Після оплати Олексій уклав договір, де було вказано, що посилення ліній повинно відбутися протягом місяця. Але цей термін закінчився, а роботи не виконувалися. На дзвінки Олексія відповідали, що не мають наразі кабелів. Хлопець пропонував купити їх за власний рахунок, але й це не подіяло.
«В мене багато друзів, які встановлювали сонячні панелі. Дали мені номер телефону. Приїхав чоловік, сказав, мов, 100 тисяч і завтра все буде готово. Я вирішив йти війною на ДТЕК. Через 7 місяців зібрав документи до суду. Тому що у договорі прописано місяць. Після цього протягом тижня все встановили», - Олексій, встановив сонячні батареї.
У ДТЕК запевняють - вимагання такої суми неможливе. Є фіксована ціна підключення. Вона залежить від типу місцевості та рівня напруги. Ознайомитись із прайсом можна на офіційному сайті постачальника послуг. А якщо хтось вимагає більше - треба про це повідомляти.
«Якщо такі факти є, у нас на підприємстві працює служба безпеки або можна звертатися безпосередньо до мене», - Денис Бачурін, керівник департаменту з технічних приєднань АТ «ДТЕК Донецькі електромережі».
Щоб приєднатися до мереж, треба насамперед написати заяву письмово у ЦОК або в електронному вигляді. А строк виконання робіт залежить від типу підключення.
«Після підписання договору компанія повинна виконати приєднання у строк від 20 до 30 днів в залежності від ступеня потужності у випадку стандартного приєднання. Та строком від 120 до 350 днів у випадку нестандартного приєднання», - Денис Бачурін, керівник департаменту з технічних приєднань АТ «ДТЕК Донецькі електромережі».
На замітку тим, хто тільки збирається встановлювати сонячні батареї: на початку серпня цього року президент України Володимир Зеленський підписав закон про "Зелений тариф", що скасував минулу заборону нарахування власникам домашніх СЕС підвищеного тарифу за продаж ними електроенергії мережам. Таким чином, створили вигідні умови для інвестування у відновлювальну енергію.
Автор: Вікторія Гребенюк
Відеооператор: Андрій Бабкин
Режисер монтажу: Вадим Пилипенко